Utopya sl

From Second Life Wiki
Jump to: navigation, search

UTOPYA SL GURUBUMUZ İÇİN FAALİYET VE AMAÇLARIMIZ

Tanışma

Ütopya, üyelerine, kendi içlerinde yitirilmeye yüz tutmuş benliklerini yaşatma ve çevremizdeki diğer insanlara da benliklerini hatırlatmaya çalışacak olan bir SL gurubudur. Amaç, temelde, özümüzden kopmadan SL içinde yaşamak ve SL içinde eğlenmektir. Unutmamak gerekir ki Ütopya, üyelerin emek ve çabaları ile gelişip büyüyecek, gerçek anlamda katılım gerektiren bir birliktir. Üyeleri tarafından benimsenmesi ve geliştirilmesi gereken bir felsefesi vardır. Ütopya’nın temeli, aslında, toplumda daha belirgin bir şekilde kişiliğimizi ve değerlerimizi yansıtmaktır.

Ütopya sadece SL de faaliyet gösterecek olan bir gurup değildir. Asıl amaç RL de ütopya’nın nimetlerinden faydalanmaktır. Fakat giriş aşamasında bulunan Ütopya’nın RL amacı Üyelere daha sonra bildirilecektir.

ÖZETLE: Ütopya gerçek anlamda eğlenmek, gerçek dostluk ve kardeşlik sağlamak amacıyla kurulmuş, RL nin sıkıntılarını hafifletebileceğimiz hoş ve nezih bir topluluktur. Başlangıç esnasında mevcut olan felsefesi ve yaşantısı katılımcıların dilek ve istekleri ile orantılı olarak biçimlenecektir.

İdeal Bir Ütopya Üyesi Olmak:

İdeal bir Ütopya üyesinin aşağıdaki özeliklere sahip olması beklenir:

• Gerçekte üye kendini nasıl tanımlarsa tanımlasın, Ütopya’da dürüst, hoşgörülü, sabırlı, saygılı, ahlaklı, çalışkan, MUZİP, zeki, ve paylaşımcı olmalıdır. • Ütopya’da üye RL den bağımsız davranabilecek bilinçte olmalıdır. • Ütopya’da üye paylaşımcı üretken yaratıcı hür ve hayalperest olmalıdır. • Ütopya üyesi üyelerden biri ile ütopyalı olmanın ötesinde bir bağ kurmamalıdır. • Ütopya üyesi RL yi Ütopya’ya taşımaktan sakınması gerekir. • Ütopyalı üye Türkçemizi düzgün kullanmayı bilmeli, öğrenmeli, yanlışlıkları düzeltildiğinde alıngan olmamalıdır. En büyük zevklerimizi konuşma ya da yazma dilimiz sayesinde alabilmekte olduğumuzun bilincinde olmalıyız. • Ütopya üyesi Ütopya’da ve SL de kendini geliştirmeye, öğrenmeye, öğretmeye, yeni katılımcılara Ütopya felsefesini yaymaya yatkın olmalıdır. • Ütopya üyesi gerekirse Ütopya için RL de de çalışmaya gönüllü olmalıdır. Nihayetinde bu yazı ve ardındakiler böyle bir çalışmanın ürünüdür. • Ütopya’da üye cinsiyet bilincinden uzak olmalıdır. Bütün üyeleri yoldaş olarak benimsemelidir. • Ütopyalı üyenin SL de mülkiyetçi olmaması gerekir.


• Ütopyalı üyelerden daha fazla beklentimiz elbette olacaktır. Bu beklentiler ayrı bir dosya halinde paylaşıma sunulacaktır. Unutulmaması gereken tek şey bu listede mevcut olanlar sadece beklentilerdir. Üyenin bu özelliklere sahip olması onun Ütopya’da eğlenmesinin temel gereksinimidir. Ütopyanın Amaçları:

Aslında Ütopya’nın temel amacı, RL ve SL de kolayca bulamadıklarımızı bulmak ve oluşturmaktır. Elbette ki hayatta bir şeyleri çabucak bulmak zordur. Fakat burada bir şeyleri gelir gelmez bulabilmişseniz eğer, bu Ütopya’nın var olmasına, ve en azından bir üyesinin olmasına bağlanmalıdır. Bu durumda diğer üyelerin katkılarını da göz önüne aldığımızda, burada gerçekten bulunacak bir şeyler inşa edebiliriz.

Nedir RL de arayıp da bulamadıklarımız?

İşte bu soru üyelerin her birinin cevaplaması gereken bir sorudur. Bu cevaplar bu sayfada yer almak için tarafınızdan verilmeyi bekliyor. Ama yine de, şu an için tek kişilik bir gurup olan Ütopya’nın en sevgili üyesi olarak ben, kendi adıma RL de bulamadıklarımın ya da bulabildiklerimden bazılarını yazayım;

RLde

• Gerçek dostluk sık rastlanmaz veya sınırları çok dar olan dostluklar vardır. • Sınırsız paylaşım, paylaşımdan anlayana rastlamadığınız zaman enayiliktir, • Yardım etmek ödün vermek demektir, • Yardım istemek satın almaktır, • Öğrenmek inekliktir. • Eğlenmek birilerini hor görüp küçümsemektir. • Bir şeyler yapmak para harcamaktır. • Her şey paradır. O yüzden hiç bir şey yapılamaz. • Tembellik en büyük hayalimizdir. • Sıkıntılarımızı asla paylaşamayız çünkü, mutlaka paylaşacağımız kişinin daha büyük sıkıntıları ile çakışacaktır. • Kibarlık, saygı, seviyelilik, gibi kavramlar sadece üst konumumuzda bulunan kişiye gösterilmesi gereken bir zorunluluktur. • Çalışmak vaktin veya ömrün işverene kiralanmasıdır. • Adalet sadece haksızlığa uğradığımızda ibadet edilen bir tanrıdır. • Güven babamızda dahi aramamamız gereken bir niteliktir. • Sevmek sadece sahip olduklarımıza duyduğumuz bir duygudur. • Aşk birine sahip olma isteğimizdir. • Bilgi gösterebildiğimiz sürece işimize yarayan bir aksesuardır. •


Bu liste zaman içerisinde devam edecektir. Sadece RL de kavramların olması gereken, ya da ilk başta oldukları halden ne denli uzak olduğunu örneklemek için tanımladığım bir listedir.

SL de RL nin bir kopyası olmaya aday. Tek farkı ücretsiz olarak kılık kıyafet giyebilmemiz ve Dünyada en çok eksikliğini hissettiğimiz dans alanlarının bol olması. Kavramlar burada da aynı. Birinin sevgilisiyle konuşacak olsanız ya o sevgililerin ayrılmasına ya da sizin o yerden ayrılmanıza sebep olmuş olursunuz. Herkes güzeldir burada. Tek ihtiyaç duyduğumuz özelliğimiz, buymuş meğer. Fiziksel zevkler almaya çalışıyoruz. Sanal ortamda bu, Fizik bilimcilerin tonlarca fırın ekmek yiyebilerek yapabilecekleri bile nerdeyse söz konusu olamayacak bir durumdur. SL den çok şey bekleyebilmemiz gerek. Ama bu, dünyadaki gibi hep başkalarının yapabileceği şey değil. Bu çok şeyi işte bizler yapacağız. Ütopyalılar, eğer burada da hala sızlanacaksanız, kendinizi sorgulamanın zamanı gelmedi mi? Adalet yoktu dünyada, işte burada var. Herkes güzel, herkes eşit, herkes dans edebiliyor, herkes istediğine sahip olabiliyor. Bir şeye sahip olmak bilgisayar faresinin iki düğmesi arasında. Burada kolayca sahip olabildiğimiz binlerce şeye, dünyada da sahip olduğumuzda, buradakinin vereceği hazdan çok daha fazlasını veremeyebilir.

Bırakalım bunları. Ütopya’da neler yapabileceklerimize bakalım.

Ütopya’da üyelerimizin, ihtiyaç duyduğumuz nitelikleri, aslında çok fazla değil. Sadece, insanoğluna ait olan kavramları doğru çalışır şekilde kullanmamız gerekiyor. Ve iş yapmak, sözle ifade edildiğinden çok daha fazla anlam içerecek.

Ütopya’da koyduğumuz zaman bizim ve diğer üyelerin bulabilecekleri şeyler:

Mizah Saygılı ve eğlenceli sohbet Paylaşım Emek Değerlerimiz Dostluk Birliğin vereceği kuvvet Yaratıcılık Zeka Yardımlaşma


Unutmamalıyız ki, SL milyonlarca görsel öğe içerse de, aslında sadece zihnimize hitap ve hizmet etme amacı taşır. Bu da çoğunlukla insanlarla iletişim kurmakla sağlanabilmektedir. İşte bu yüzden Ütopya sohbet, yazılı sohbet biçiminde faaliyet gösterecektir. Burada kazanabileceğimiz en fazla şey kurduğumuz iletişimden, temin edebileceklerimiz olacaktır. İşte Ütopya bize kurduğumuz iletişimden azami fayda sağlamayı hedeflemektir.

Ütopya’mızda avatarımıza bir kişilik kazandırmak için çalışacağız. Avatarımız dans etmek ve kıyafet değiştirmekten zorla zevk almaktan bir gün sıkılacak vazgeçecek. İşte o zaman keşke ütopyalı olabilseydik diyebilmeliyiz. Ütopyamız’da avatarımız düşünen ifade eden paylaşan, üreten, çalışan, gülen, belki ağlayan, duyarlı, yardımsever, öğrenen, kendini geliştiren, öğreten, sabırlı, hoşgörülü, inşa eden bir birey olacak. Bu özelliklerin sınırları hayal gücünüz tarafından belirlenecek. İşte, tüm bu özellik ve kavramlara sahip olunsaydı, dünyanın nasıl bir yer olabileceğini hayal edin. Burada bile bunu başarabilmek büyük bir çoğunluğumuzu mutlu etmeye yetecektir. Ütopya hayal dünyamız. Hayal kurmaya üşenmeyelim, bu konuda tembellik yapmayalım.Burada Ütopya’nın amaçlarını ve faaliyetlerini yazarken sadece kendi faaliyetlerimi ve amaçlarımı yazmış olduğumun bilincindeyim. Bu yüzden sizlerin katılımına gereksinim duymaktayız.

Başlangıç aşamasında neler yapacağız?


ZİYAFET-İ MUHABBET Şimdi de gerçel faaliyetlerden bazılarına değinme vakti geldi. Ne yapacağız Ütopya’da. İlk aşamada tasarladığımız bir oyunu oynayacağız. Oyun demek tam olarak tanımlamıyor durumu. Ama kısaca oyun diyelim. Oyunda bir sohbet ortamı olacak. Tiyatro gibi düşünebiliriz. Sadece tek farkı, avatarımızın önceden belirlediğimiz nitelikte belirgin bir karakter sahip olması. Bu karakter iyi seçilmeli. Çünkü tüm Ütopya bu oyun boyunca sizi öyle tanıyacak, farzedecek. Bu karakterle mizahi, nüktedan bir sohbet canlandırmaya gayret gösterceğiz. Örneğin bir karakterimiz öfkeli olsun diğeri ise gamsız olsun, bir diğeri bilge olsun, bir diğeri aptal olsun. Bunları sizler belirleyeceksiniz. Bu karakterler belirli kurallar çerçevesinde konuşacaklar, atışacaklar, gülüşecekler, ama hedefimiz biribirimize zekice söylenmiş nükteli sözler olacaktır. Ortaya güzel bir şey çıkacağına şüphem yok. Tabi tüm bunlar belirleyeceğimiz kurallar çerçevesinde olmalı ki yanlış yönlere gitmeyelim. Bu kurallar oyun öncesi tüm üyeler tarafından bilinecektir. Ve bu kurallar birlikte düzenlenecektir.

Sizlerden de bu oyun veya başka bir eğlence biçimi için tavsiyeler beklediğimiz umarım hatırlanacaktır.

Neden Ütopya’da neler yapacağımza dair sizlerden de birkaç fikir gelmesin?

EDALI BİR BAKIŞ AÇISI

Bu faaliyet aslında belirli bir bakış açisı ile bazı kavram ve olguların değerlendirlip ele alınması olacak. Herhangi bir konu olabilir söz konusu olan. Tabi amacımızı ve çizgimizi unutmuyoruz. Bu bakış açısını yansıtırken mizahi unsurları baharat olarak kullanacağız. Ana unsuru süslemek ve lezzetli bir hale getirmek için. Bu faaliyetin en uygun yolunu metin yazmak olarak görüyorum. Sizce? Aynı fikirdeysek bu metinlerin saklanacağı bir kütüphane olsa fena olmaz.

BİR DOKUN BİN AH İŞİT.

Bu faaliyet her zaman eğlenceli olamayabilir fakat kimi zaman hepimizin ihtiyaç duyacağı bir şey. Dertleşmek. Burada önemli olan herhangi bir konudaki sıkıntımızın paylaşılıp ağırlığından kurtulunması. Fakat tehlikeli. RL ile azami bağlantı içerebilir. Bu yüzden paylaşmak istediğimiz sıkıntımızı Ütopya’ya ve SL ye uyarlamamız gerekir. Bunun nasıl yapılacağını henüz tam olarak kestiremiyorum, ama sanırım herkes kendince bir yol bulacaktır. Unutmayın paylaşacağınız şey avatarınızın ( bu arada avatar yerine kullanabileceğim bir Türkçe kelime arıyorum) sıkıntısı veya paylaşımı olmalı.

SÜT ANNELİK

SL nin en büyük olumlu yanı, herkesin ana karnından bazı yetenek ve maharetlerle doğmuş olması. Leyleklerin getirip adalarımıza bıraktığı bu bebekleri alıp büyüteceğiz. Her biri birer potansiyel Ütopyalı. Hem kendilerine yaptıracak çok işimiz olacaktır. Bu bebeklere olağan bir SL eğitimi verilip daha ağızlarından nasıl para kazanırım demeden Ütopyayı aşılamalıyız. Tabi bebek kardeşlerimiz asal üye olmadan önce hazırlık ve sınav aşamalarından geçecek ki ortam dengesi bozulmasın.

Tasarlanmış olan birkaç madde daha listeye eklenecektir. Talepleriniz de ilave edilecektir.

Henüz oluşum aşamasında olduğu için sadece birkaç katılımcı ile başlayacağız. Çok fazla ses olrsa yönümüzü ilk etapta çok fazla şaşırırız. Bu nedenle sadece tasarı olarak bilinmesinde yarar var.


BUNLAR OLMASAYDI ÜTOPYA OLMAZDI;

• Ütopya sadakati • Mutlak adalet düzeneği • Sorumluluk bilinci (bireysel ve toplumsal) • Sınırsız Hoşgörü ( bu çok mühim )

<nowiki>Insert non-formatted text here</nowiki>