Statistics Bar Guide/pl

From Second Life Wiki
Jump to navigation Jump to search


Czym jest wykaz statystyczny?

The Statistics bar przedstawia szczegolowy wykaz informacji na temat twojego komputera i Second Life. Choc szybki przeplyw informacji moze mylic totez dzieki temu mozna sie wiele dowiedziec co sie w Second Life dzieje i na co w szczegolnosci nalezy zwrocic uwage.

Jak wyswietlic wykaz statystyczny?

Wybierz View > Statistics Bar w gornej czesci okna Second Life.

Jek tlumaczyc oznaczenia?

Kazdy punkt bedzie szczegolowo omowiony.

Podstawy

Wyswietla podstawowe informacje na temat wydajnosci Second Life. Kliknij na slowo Basic aby ukryc lub wyswietlic ten panel.

FPS: Ile razy powstaje na nowo (lub jest aktualizowany) obraz z twojego komputera na twoim monitorze. Im wyzsze parametry tym lepiej.Ilosc klatek pomiedzy 15-30 na sekunde (FPS) jest mniej wiecej tak samo jak obraz telewizyjny.

Bandwidth (szerokosc pasmowa): Ile danych jest przekazywane między komputerem a Second Life. Ta liczba jest różna w zależności od tego, jaka szerokosc pasmowa uzywasz, kiedy jestes online, co sie dzieje, kiedy laduja ci sie rozne rzeczy (objekty/tekstury/itd) ktore sa w twoim polu widzenia. Gdy pasmo jest przy 0kbps, cos wtedy sie nie zgadza (mozesz byc czesciowo odlaczony).

Packet Loss: Ilosc utraconych danych przy transferze pomiedzy twoim komputerem a serwerem . Kazdy Pocket Loss ktory nie osiagnal 0 jest zly; packetloss ponad 10% jest bardzo zly. Packet loss moze byc spowodowany poprzez nieczynny serwer (w tym przypadku dzieje sie tak we wszystkich regionach), zle polaczenie miedzy komputerem a Second Life (najprawdopodobniej uszkodzenie routera miedzy ISP (uslugodawca interetowy) a Second Life, lub ograniczenia ISP), lub problemy w sieci lokalnej (sieci bezprzewodowe, internet lub bezpieczeństwa zapory lub oprogramowania na komputerze).

Ping Sim: Jak dlugo trwa przkazywanie danych z twojego komputera do regionu, w ktorym sie znajdujesz. W duzej mierze zalezy to od polaczenia internetowego. Jesli ping simu jest wysoki a ping uzytkownika nie, moze byc to wina serwera.

Zaawansowane

Displays lots of nitty-gritty details about your Second Life performance. Większość z tych szczegółów jest mniej użyteczne niż podstawowe lub Simulator. Kliknij na słowo Zaawansowane, aby ukryć lub wyświetlić ten zespół.


Render: Wyświetla informacje potrzebne do obrazu w Second Life.

KTris Drawn: (na klatke) komputerowo generowane objekty trojwymiarowe (3D) sa zbudowane z trójkątów (podstawowe geometryczne kształty). Jest to suma wszystkich trojkotow na kazda klatke w danej scenie.

KTris Drawn: (na sekunde) jest to suma wszystkich trojkatow na sekunde.

Total Objs: Liczba objektow widzianych w danym momencie obejmujacych:

  • Primy
  • Avatary
  • Terrain patches
  • Drzewa
  • Particle groups
  • Wodde

New Objs: liczba obiektów jest pobierana na sekundę.

Tekstura: Szczegółowe informacje na temat tekstury aktualnie w użyciu. Kliknij na słowo Texture, aby ukryć lub wyświetlić ten zespół.


Count (licznik): liczba unikalnych tekstur ładowanych przez widza.

Raw Count: liczba tekstur ładowanych przez widza, ktore zostaly zaksiegowane(istnieją w pamięci aplikacji, a nie w karcie pamieci).

GL Mem: Ilość tekstur zużywanych przez karte pamięci.

Formatted Mem:

Raw Mem: Ilosc pamięci zużywanej przez tekstury.

Bound Mem: Rozmiar pamięci wszystkich zdążających do renderowania tekstur na klatke.

Network: Information coming soon! (Sieć: Informacje wkrótce!)

Simulator: Wyświetla statystyki dla aktualnego regionu (symulator). Kliknij na słowo Simulator, aby ukryć lub wyświetlić ten zespół.

Fizyka

Some of the statistics in the Simulator section relate to the Physics engine and are new with Havok4 and the 1.20 version of the viewer. Sa one dokladniej opisane w: Simulator Physics Statistics

Czytanie liczb

Ze względu na zmiany w modelu symulatora wykonania, większość z tych statystyk, które zostały wykorzystane do oceny skuteczności symulatora zostały zmienione. Poniżej znajduje się szczegółowe podsumowanie tego, co oznacza symulator statystyki skuteczności opartej na wiedzy (the knowledge base).

Wszystkie numery poniżej są uruchamiane do symulacji jednego procesora. Na symulatorów, które nie są wyświetlane w ten sposób (woda, itd.), te liczby beda sie roznily.

The following are the different statistics in the Simulator section of the statistics pane (dostep za pomoca Ctrl-shift-1 lub slowa Client w menü glownym.)


Time Dilation - fizyka stawki symulacji w stosunku do czasu rzeczywistego. 1,0 oznacza, że symulator działa na pełnych obrotach; 0,5 oznacza, że jest uruchomiony w połowie prędkości.


Sim FPS - Symulator klatek. Powinien byc zawsze taki sam, jak fizyczna ilosc klatek - normalnie powinien osiagac 45,0.

Physics FPS - Ilosc klatek. Powinna osiagac 45,0.

Agent Updates/Sec: tempo, w jakim agenci (uzytkownicy) w tym symulatorze są aktualizowani. Normalnie 20 aktualizacji na sekunde, będzie się zmniejszać, jeśli sie zwiekszy liczby uzytkownikow na symulatorze.

Main Agents - Liczba agentow (uzytkownikow) znajdujacych sie na simie.

Child Agents - Liczba agentów którzy nie są w tym symulatorze, ale może go zobaczyć.

Objects (Objekty) - Ogolna liczba primow na simie. Ta liczba nie odnosi sie do primow zalozonych jako attachment.

Active Objects (Aktywne Obiekty) - Liczba obiektów zawierających aktywne skrypty na symulatorze. Ta liczba nie odnosi sie do skryptów wewnatrz attachment'ow chyba, ze ubrany attachment jest zamieszczony na zeskryptowanym objekcie.

Active Scripts (Skrypty Aktywne) - Liczba uruchamianych skryptów, które są obecnie na symulatorze, w tym skryptow dołączonych do uzytkownikow i obiektów. .

Script Perf - Liczba LSL opcodes wykonywanych przez drugiego symulatora. Zauwaz, jest to liczba RZECZYWISTA instrukcji wykonanych w ostatniej sekundzie a nie teoretycznej maksymalnej opcodes / sekundę. Jeśli na symulatorze nie jest uruchomionych bardzo wiele skryptów , liczba ta będzie niska wiec i wydajnosc lepsza.

Packets In - Pakiety UDP otrzymanych przez symulator.

Packets Out - Pakiety UDP wysyłanych przez symulator.

Pending Downloads - Liczba pobrań do symulatora, które są w toku. Jeśli jest większa niż 1, oznacza to, że moga pojawić się opóźnienia w wyświetlaniu notecards lub skryptow i obiektów.

Pending Uploads (W oczekiwaniu na serwer) - Liczba upload'ow w czasie. Jeśli liczba ta jest różna od zera oznacza to, że mogą być problemy z teleportem.

Total Unacked Bytes – Rozmiar pakietów do wiarygodnych danych na serwerze posiedzenia oczekiwania. Duża liczba może wskazywać na slabe polaczenie lub inne możliwe problemy między widzem a SIM'em.

  • Time: Poniżej znajdują się wyszczególnione Statistics bar. Kliknij TIME, aby ukryć lub wyświetlić ten zespół.

Total Frame Time – The sum of all time values listed below it, this measures how much time it takes the simulator to run everything that the simulator is trying to do each frame.

  • o < 22 ms - Symulator jest zdrowy, wszystko działa tak szybko jak to możliwe, i skrypty mogą być dodawane bez obniżenia ich wydajności.
  • o approx. 22 ms - Symulator jest zdrowy, ale znajduje sie prawdopodobnie wiele skryptów i uzytkownikow na symulatorze, co oznacza, że czytanie skryptow jest spowolnione w celu utrzymania tepa symulatora.
  • o > 22 ms - Symulator przeżywa poważne obciążony, badz z powodow fizycznych badz poprzez duza ilosc uzytkownikow, nawet spowolnienie czytania skryptow nie jest w stanie tego zrekompensowac. W rezultacie zostaje zmniejszony symulator klatek.

Net Time - Czas spędzony na wymianie danych w sieci.

Sim Time (Physics) - Czas spędzony podczas fizycznej symolacji. W zasadzie powinno być mniej niż 5 milisekund.

Sim Time (Other) - Czas spędzony na uruchamianie innych symulacji (przemieszczanie sie, pogoda, itd.)

Agent Time - Czas spędzony na aktualizacje i przekaz danych do uzytkownika.

Images Time - Czas spędzony na aktualizacje i przekaz obrazu do uzytkownika.

Script Time - Czas spędzony uruchamianie skryptów.